Blockchain rīki, kurus mīl izstrādātāji

Izstrādājot blokķēdes risinājumus, blokķēdes rīki ir svētība. Pašlaik blokķēdes popularitāte krasi pieaug. Tātad visur notiek blokķēdes izstrādes steiga. Nav šaubu, ka gandrīz visi uzņēmumi vēlētos pilnībā izmantot šo iespēju.

Un tieši šeit jūs iekrītat. Ja esat blokķēdes izstrādātājs, tagad jums ir visaugstākā vērtība tirgū. Bet, tā kā tehnoloģija ir pilnīgi jauna un tai ir arvien vairāk funkciju, jums jāpaliek atbilstošam. Tādējādi blokķēdes rīku izmantošana noteikti var ievērojami atvieglot jūsu dzīvi.

Blockchain rīki, kurus mīl izstrādātāji

Blockchain rīki

Izstrādātājam ir daudz bloku ķēdes rīku, taču jums jāzina, kuri no tiem ir galvenie bloku ķēdes rīki, kurus visi izstrādātāji mīl. Apskatīsim sarakstu, vai ne?

18 Blockchain attīstības rīki, kurus izstrādātāji mīl

Gets

Sāksim ar Gets. Geth ir komandrindas rīks, kas darbojas arī pilnībā Ethereum mezgls Go programmēšanas valodā. Būtībā tam ir trīs saskarnes –

 • Interaktīva konsole
 • JSON-RPC serveris
 • Komandu un apakškomandu rindu opcijas

Jūs varat izmantot Geth, lai veiktu daudzas lietas blokķēdē. Šie blokķēdes izstrādes rīki var –

 • Pārsūtīt žetonus starp divām adresēm.
 • Mine Ether žetons tīklā.
 • Izpētiet dažādu grāmatā esošo bloku vēsturi.
 • Izveidojiet viedos līgumus un vēlāk tos varat palaist Ethereum Virtual Machine.

Kādas sistēmas atbalstīs Geth?

Strādājot ar šiem uzņēmuma blokķēdes izstrādes rīkiem, varat izmantot dažādas operētājsistēmas, piemēram, Windows, Linux un Mac. Viņi visi atbalsta šo komandrindas rīku. Turklāt Binary un Scripted arī atbalsta tā instalēšanu.

Pirmkārt, to palaižot, jūs varat vai nu savienot to ar dzīvo blokķēdes tīklu, vai arī izveidot jaunu un pēc tam izveidot savienojumu ar to. Bet jums jāatceras, ka otrā iespēja būtu pilnībā atkarīga no tā iestatījumiem.

Kādu iemeslu dēļ, ja jūs neizmantojāt nekādas noklusējuma vērtības, šis rīks automātiski savienos jūs ar Ethereum mainnet.


Turklāt, izmantojot šos izstrādātāja blokķēdes rīkus, varat to padarīt par konsoli un ielādēt noteiktas komandas un izpildīt dažādus mērķus.

Jebkurā gadījumā atcerieties, ka, palaižot Geth, tā automātiski lejupielādēs Ethereum izplatīto virsgrāmatu, un tā apstrāde var aizņemt ilgu laiku. Tātad, iespējams, būs jāgaida vairākas stundas vai dienas. Tāpēc visas informācijas glabāšanai vislabāk ir izmantot ārējo cieto disku.

Līs

Pārejam uz nākamo mūsu bloku ķēdes rīku ceļvedī. Drizzle vienkāršo front-end decentralizētu lietojumprogrammu rakstīšanu, piedāvājot front-end bibliotēku kolekciju. Tas piedāvā arī Redux bibliotēku priekšgala savienošanai ar blokķēdi. Tātad jūs iegūsiet jaunus ķēdes datus priekšpuses lietojumprogrammu izstrādei.

Drizzle iezīmes

 • Reaktīvais Ethereum datu krājums

Redux bibliotēka faktiski ir Drizzle kodols. Izmantojot to, varat sinhronizēt darījumu datus, līgumu datus un daudz ko citu.

 • Ģenerējiet veikalu vai izmantojiet esošos

Patiesībā varat izmantot šos izstrādātāja blokķēdes rīkus, lai ģenerētu veikalu, vai arī varat izmantot jebkuru savu esošo veikalu. Viss, kas jums jādara, ir importēt sāgas un reduktorus, un jūs esat iestatījis!

 • Piedāvā pamatfunkcijas

Vislabāk par šo rīku ir tas, ka tas pagarina Web3 1.0 līgumus. Tātad jūs saņemsiet piekļuvi visām Web3 metodēm un īpašumiem.

 • Komponentu bibliotēka

Patiesībā tie piedāvā React komponentu bibliotēku, ko parasti izmantojat dApp funkcijās. Tātad uzdevumi, piemēram, viedo līgumu ievades veidlapu ģenerēšana, ir viegls uzdevums.

 • Moduļu arhitektūra

Šī rīka vispārējā arhitektūra ir modulāra. Tātad, jūs varat pievienot jebkura veida funkcijas vai atbrīvoties no jebkura veida funkcionalitātes, kā vēlaties. Turklāt tajā ietilpst divi React izmantošanas pakotnes; tomēr galvenās funkcijas ir Drizzle modulī. Vēl jo vairāk, ja jūs zināt, kā strādāt ar Redux, varat ātri izveidot leņķisko bibliotēku.

Trīs galvenie Drizzle komponenti ir:

Līs – Tā ir Web3, līgumu un kontu tūlītējas izveides galvenā bibliotēka. Turklāt tas var nodrošināt nepieciešamo sinhronizāciju, kā arī piedāvāt papildu līguma funkcijas.

Lietus reakcija – Šis komponents piedāvā DrizzleConnect palīgu un DrizzleProvider komponentu, lai izveidotu savienojumu ar Drizzle, izmantojot lietotni React.

Lietus reakcijas komponenti – Turklāt jūs iegūsiet bibliotēku, kurā ir daudz noderīgu komponentu, kas darbotos kā dApp funkcija. Galvenokārt tas ietver ContractForm, ContractData un LoadingContainer.

Solc

Kad runa ir par Ethereum attīstību, visi izstrādātāji izvēlas stabilitāti. Patiesībā izstrādātājiem tas vienmēr jāizvēlas, it īpaši attiecībā uz viedo līgumu integrāciju. Katra viedā līguma par Ethereum pamatā ir stingrība.

Pamatīgums ir apgriezta uz objektu orientēta valoda, un tajā tiek izmantota sintakse, kas lielākoties ir līdzīga ECMAScript. Ko Solc rīks var darīt šajā sakarā, ir pārveidot to mašīnlasāmā formātā, lai EVM varētu to nolasīt un izpildīt. Jūs to varētu iedomāties kā apkopojošu kompilatoru, kas risinās ap diviem galvenajiem principiem –

 • C ++ kodēts solc.
 • Solc-js, kas izmanto Emscripten, lai savstarpēji sastādītu solc C ++ tieši uz JavaScript.

Kaut arī divu veidu apkopotie kompilatori ir cēlušies no viena avota faila, tomēr tie abi var radīt atšķirīgu rezultātu. Turklāt abas komandrindas saskarnes atšķiras viena no otras. Tomēr salīdzinājumā solc-js ir nedaudz lēnāks nekā solc.

Labākā daļa ir tā, ka Ethereum mezgli parasti nāk ar solc ieviešanu. Tomēr solc pakete faktiski ir atsevišķs modulis, un jūs varat to izmantot arī bezsaistē. Turklāt jūs varat izmantot arī solc.compile (), jo, lai pareizi darbotos, šim nav nepieciešams neviens ārējais mezgls.

Remiksēt

Tas ir Solidity IDE. To var izmantot, lai rakstītu kodus un pārbaudītu kļūdas no pārlūkprogrammas. Patiesībā tas ir viens no blokķēdes izstrādes rīkiem, kas rakstīti JavaScript. Vēl jo vairāk, jūs varat izmantot šo rīku kā kompilatoru, galvenokārt maziem viedajiem līgumiem. Turklāt, ja jūs tikai sākat uzzināt par Solidity, jums noteikti vajadzētu dot šo rīku.

Kad esat atvēris vietnes noklusējuma lapu, jūs saņemsit sānu ekrānu, kas ļaus jums pārlūkprogrammā rakstīt kodu! Otrajā ekrānā jūs varat viegli izvietot kodu blockchain platformā.

Turklāt otrais ekrāns arī palīdzēs jums mijiedarboties ar visām jūsu uzrakstītajām funkcijām. Tas atbalsta arī to, ka apstrāde tiek veikta lokāli vai pārlūkprogrammā. Jebkurā gadījumā jūs varat arī veikt testēšanu, atkļūdošanu, viedo līgumu izplatīšanu utt.

Arī kodu analizators palīdzēs jums pilnveidot kodus un atbrīvoties no kļūdām. Tātad, tas var būt viens no lielākajiem blockchain rīkiem izstrādātājam, ja viņš / viņa ir iesācējs.

Ganache CLI

Tas faktiski ir ļoti ātrs Ethereum RPC klients izstrādei un testēšanai. Man jāsaka, tas ir vēl viens no labajiem bloku ķēdes izstrādes rīkiem. Iepriekš tas bija pazīstams kā Testrpc, bet vēlāk kļuva par GanacheCLI. Patiesībā tas ir NodeJS komplekts, kuru varat arī pielāgot.

Būtībā tas var atkārtot visu Ethereum tīklu jūsu datorā. Varat arī izsaukt funkciju no blokķēdes bez datorā darbojošiem Ethereum mezgliem.

Turklāt tas piedāvā šīs funkcijas, lai jūs varētu izmēģināt –

 • Gandrīz tūlītēja darījumu ieguve.
 • Nav darījumu maksas.
 • Ieguves ātruma vai gāzes cenu pielāgošana, kā vēlaties un tik reižu, cik vēlaties.
 • Visu kontu tīklā esošo kontu atkārtota pārstrāde, atjaunošana vai atiestatīšana par noteiktu Ether daudzumu.
 • Ļoti vienkārša un vienkārša grafiskā lietotāja saskarne, no kuras jūs varat pārskatīt visus testķēdes notikumus.

Citas funkcijas

 • Jūs varat redzēt visu kontu statusu, ieskaitot to privātās atslēgas, adreses, atlikumus un darījumus.
 • Pārraugiet Ganache blockchain žurnāla rezultātus kopā ar atbildēm un atkļūdošanas informāciju.
 • Tikai ar klikšķi nomainiet kalnrūpniecības pulksteņus.
 • Iegūstiet bloku izpēti, lai iegūtu lielāku skaidrību par jūsu sistēmas darbību.

Trifele

Vēl viens no izstrādātāja blokķēdes rīkiem ir izstrādes vide, kurā varat pārbaudīt Ethereum – Truffle ietvarus un aktīvu vadu. Acīmredzot šis rīks ir diezgan populārs izstrādātāju vidū, jo tas Ethereum ietvara izstrādi var padarīt par vienkāršu uzdevumu.

Iespējas

 • Viedo līgumu dzīves cikla vadība

Acīmredzot šis rīks var pārvaldīt jūsu līguma artefaktus, kā arī ietver atbalstu jebkurai pielāgotai izvietošanai, sarežģītām Ethereum lietojumprogrammām un bibliotēku saistīšanai.

 • Līguma pārbaude

Jūs varat automātiski pārbaudīt savus līgumus un nodrošināt to ātru attīstību.

 • Skriptu migrēšana un izvietošana

Jūs varat izmantot šo blokķēdes rīku, lai rakstītu vienkāršotus un pārvaldāmus izvietošanas skriptus, lai paredzētu, ka laika gaitā jūsu līgumi mainīsies. Tas ļaus jūsu lietotnei attīstīties un būt aktuālai pat nākotnē.

 • Tīkla pārvaldība

Kad sākat lietot trifeles, jums nav jāpārvalda nekādi tīkla artefakti. Turklāt tas rūpēsies par tiem, kamēr jūs koncentrēsieties uz dApp izstrādi.

 • Ļoti jaudīga interaktīvā konsole

Mijiedarbība ar līgumiem nekad nav bijusi tik vienkārša. Patiesībā trifeles ļautu jums izveidot vienkāršu saskarni, kas varētu būt jūsu laiks un ļautu jums mijiedarboties ar jūsu līgumiem.

 • Ārējais skriptu skrējējs

Jūs varat izmantot šo blockchain rīku, lai sāktu visus savus līgumus un darbotos tīklā bez problēmām.

EtherScripter

Ja esat iesācējs bloku ķēdes izstrādes nišā, tad Ether skripti jums var būt grūts uzdevums. Bet ar šāda veida blokķēdes analīzes rīkiem jūs varat diezgan viegli kodēt pamata līgumus. Patiesībā šis bloku ķēdes rīks jums piedāvās ļoti interaktīvu un jautru saskarni, lai rakstītu visus savus kodus.

Turklāt jūs varat vienkārši vilkt un nomest visas funkcijas, lai padarītu viedos viedos. Tas ir diezgan vienkārši lietojams. Tomēr šobrīd šāda veida bloku ķēdes analīzes rīkos varat izmantot tikai čūskas programmēšanas valodu.

MetaMask

Vēl viens no lieliskajiem blockchain pārvaldības rīkiem ir MetaMask. Izmantojot MetaMask, tīklā varat ne tikai apkalpot Ether vai citus ERC-20 marķierus, bet arī mijiedarboties ar savām decentralizētajām lietojumprogrammām. Turklāt tas ļauj to palaist arī no pārlūkprogrammas!

Turklāt ir ārkārtīgi viegli pievienot MetaMask kā Firefox vai Google Chrome papildinājumu un sākt to lietot tieši no pārlūkprogrammas. Pēc lietotnes instalēšanas jūsu pārlūkprogrammai tiks pievienots Ethereum maks. Tas jums glabās visus ERC-20 marķierus.

Izstrādātājiem šāda veida blokķēdes analīzes rīkiem nebūs vajadzīgs neviens dzīvs Ethereum mezgls, lai palaistu. Tātad, mijiedarbība ar Ethereum tīkla telpu ir vienkāršs uzdevums.

Iekāpiet

Ja vēlaties, lai decentralizētajām lietojumprogrammām tiktu izveidota bloku ķēdes izstrādes sistēma, Embark patiešām var jums palīdzēt. Patiesībā šāda veida blokķēdes pārvaldības rīki ļaus jums pārvaldīt savus dApps, kā arī sniegs visus nepieciešamos rīkus jauna izveidošanai un izvietošanai..

Turklāt varat izveidot neatkarīgu html5 lietotni, kurā tiktu izmantotas decentralizētas funkcijas. Šeit jūs varat arī izveidot jaunus viedos līgumus un sākt tos JS kodā. Labākā daļa par šāda veida blokķēdes pārvaldības rīkiem ir tā, ka viņi meklē visas izmaiņas, kuras veicat līgumos. Ja tā, tas automātiski modificēs līgumus un pēc tam atjauninās ar tiem saistītās decentralizētās lietojumprogrammas.

Viedās līgumu migrācijas ir arī šī blokķēdes rīka plus punkts. Patiesībā, strādājot pie platformas, varat izmantot jebkuru tradicionālo valodu, piemēram, Meteor, Angular, React un daudz ko citu.

Gorli Testnet

Jūs zināt, ka labākais veids, kā pilnībā pārbaudīt savu tīklu, nepārsniedzot tiešraidi, būtu izmantot visus testētājus. Un šeit parādās šāda veida blokķēdes analīzes rīki. Gorli Testnet ir viena no populārākajām. Šeit jūs varat izvietot savus dApps un eksperimentēt ar viedajiem līgumiem.

Vēl jo vairāk, jūs varat to izmantot visās klienta bloku ķēdes realizācijās un iegūt augstu uzticamību un pieejamību. Jebkurā gadījumā Gorli faktiski ir starpvalstu klientu testēšanas tīkls, kas darbojas ar Parity, Pantheon, Geth, EthereumJS un Nethermind.

Tomēr tas ir atvērtā koda un ir kopienas projekts.

Paritāte

Paritāte ir vēl viens no blokķēdes pārvaldības rīkiem, kas ir izveidots kritiskai lietošanai. Tas ir Ethereum klients, kurš izmanto Rust programmēšanas valodu. Vēl vairāk, šis bloku ķēdes rīks piedāvā galveno infrastruktūru, kas nepieciešama uzticamiem un ātriem pakalpojumiem.

Jūs varat izveidot pats savus pielāgojamos blokķēdes uzņēmumiem, privātām vajadzībām vai pētniecības vajadzībām. Jūs saņemsiet –

 • Modulāra un tīra koda bāze un pielāgošana
 • Minimāla krātuve un atmiņas nospiedums
 • Izmantojiet Warp Sync, lai sinhronizētu stundās
 • Ļoti attīstīts klients, kura pamatā ir CLI
 • Dažādi un pieslēdzami vienprātības protokoli
 • Augsta līmeņa piekļuves kontrole un privātuma funkcijas
 • Ātri darījumi

Labākā daļa par šo blokķēdes rīku ir tā, ka tas ir 100% pārskatīts, un izstrādātāji veic regulāras koda bāzes pārbaudes, lai atbrīvotos no kļūdām vai problēmām.

Hyperledger kalibrs

Tas ir blockchain etalonu rīks. Tas ļauj jums salīdzināt savu blokķēdes risinājumu, izmantojot iepriekš noteiktus standartus. Patiesībā, izmantojot šāda veida blokķēdes analīzes rīkus, var patiešām viegli uzzināt, vai jūsu bloku ķēdes platformas atbilst standartiem vai ne.

Kad esat iepriekš definējis lietošanas gadījumu kopumu, tas var sākt darboties. Patiesībā jūs saņemsit arī pārskatus par darījumu aizkavēšanos, Darījumi sekundē, resursu izmantošanu un daudz ko citu.

Tomēr jums tas jāzina Suports lai palīdzētu jums iziet; jums ir jāveido savs blokķēdes risinājums uz Hyperledger.

Bet, kā redzat, tam nav noklusējuma iestatītu standartu. Bet kāpēc tā? Nu, blokķēdes tehnoloģija ir diezgan daudzveidīga, un katra platforma ir atšķirīga. Ir ļoti grūti analizēt visas platformas vienā un tajā pašā iepriekš definētajā komplektā.

Tā vietā jūs varat iestatīt standartus, pamatojoties uz savu nozari, un pēc tam palaist rīku, lai redzētu, kā tas darbojas. Tāpēc tas ir viens no visizdevīgākajiem izstrādātāju blokķēdes pārvaldības rīkiem.

Tierions

Tas piedāvā vidi, kurā jūs varat padarīt savu blokķēdi par globālu platformu un pārbaudīt failus, datus un biznesa procesus. Šāda veida bloku ķēdes rīki palīdzēs jums izveidot derīgu datu bāzi un izplatīt šos datus virsgrāmatā.

Turklāt šis bloku ķēdes rīks piedāvā arī ChainPoint, kas var radīt kvītis un ierakstīt datus. Tāpēc informācijas pārbaudei nav nepieciešami starpprodukti. Jebkurā gadījumā ar šī blokķēdes rīka palīdzību jūs varat arī apvienot Tierion API un ChainPoint, lai visi dati tiktu apzīmogoti ar laiku, lai pabeigtu verifikācijas procesu.

Tas katru sekundi spēj uzrādīt miljoniem pierādījumu. Turklāt šāda veida blokķēdes tehnoloģiju rīki piedāvā precizitāti:

 • Visu datu iegūšana no tīkla laika protokola serveriem
 • Izmantojot pieejamos datus no Nacionālā standartu un tehnoloģiju institūta
 • Enkura mezglu saistīšana ar Ethereum vai Bitcoin blokķēdi

EthFiddle

Ja esat izstrādātājs, kurš sāka darbu ar Solidity, jūs, iespējams, zināt, ka nav daudz bloku ķēdes tehnoloģiju rīku darbam ar šo valodu. Tomēr, lai jums palīdzētu un piedāvātu līdzīgus rīkus, piemēram, JSFiddle vai Go Playground, Loom Network ieviesa EthFiddle.

EthFiddle ir viens no blokķēdes izstrādes rīkiem, kas piedāvā ātru testēšanu un prototipu veidošanu. Tas faktiski ir jūsu pārlūkprogrammas Solidity IDE. Patiesībā šis bloku ķēdes rīks spēj pārbaudīt, izveidot, atkļūdot jūsu viedo līgumu cietības kodus.

Turklāt jūs varat arī kopīgot sava koda pastāvīgo saiti tikai ar vienu klikšķi. Tātad, redzat, vai esat jauns Solidity vidē, iespējams, vēlēsities izmēģināt EthFiddle.

Web3.js

Web3.js ir viens no blokķēdes izstrādes rīkiem, kas palīdz jums attīstīt klientus mijiedarbībai ar Ethereum blokķēdi. Būtībā tā ir bibliotēka, kas ir ar Ethereum saderīga JavaScript API. Un tas ievieš vispārēju JSON RPC specifikāciju mijiedarbībai ar attālo vai vietējo Ethereum mezglu.

Tādējādi jūs varat veikt tādus uzdevumus kā sūtīt ēteri starp adresi, rakstīt un lasīt viedo līgumu datus, izstrādāt viedos līgumus un daudz ko citu..

Tā kā bloķēšanas ķēdes rīks darbojas ar JavaScript valodu, varat to izmantot jebkura veida tīmekļa pārlūkprogrammā. Bet, lai izmantotu šāda veida blokķēdes tehnoloģiju rīkus, jums būs nepieciešams Ethereum mezgls, kas var piekļūt Ethereum tīklam, izmantojot HTTP. Es varu ieteikt izmantot MetaMask paplašinājumu ar Web3.js, lai izveidotu savienojumu ar Ethereum tīklu.

Statuss

Tas ir vēl viens no blokķēdes izstrādes rīkiem. Patiesībā tas ir daudzfunkcionāls saziņas rīks, kas komplektā ar decentralizētu kriptogrāfijas maku, vienādranga kurjeru un Web3 pārlūku. Būtībā tas ir mobilais Ethereum klients, kas ļauj piekļūt ekosistēmai no jebkuras vietas.

Kas attiecas uz kurjeru, varat pievienoties jebkuram publiskam kanālam un nosūtīt un saņemt ziņas no cita lietotāja. Arī augsts šifrēšanas līmenis neļauj ikvienam piekļūt jūsu ziņojumiem.

Turklāt ar blockchain rīka palīdzību jūs varat mijiedarboties ar savām decentralizētajām lietojumprogrammām un izmantot integrēto maku.

Izmantojot pārlūkprogrammu, varat tieši piekļūt tīkliem, tirgus vietām un daudzām citām vietām. Izmantojot paplašināšanas rīku, šim mobilajam klientam varat pievienot funkcijas.

Infura

Infura ir standartos balstīta, mērogojama, globāli izplatīta kopa un API galapunkts IPFS, Ethereum un jebkurai citai infrastruktūrai. Patiesībā šāda veida blokķēdes izstrādes rīki ir paredzēti tikai izstrādātājiem. Tātad, jūs varat ātri izmantot šo rīku, lai savienotu savu lietotni ar viņu tūlītējās piekļuves API.

Acīmredzot šis bloku ķēdes rīks atbalsta JSON-RPC, izmantojot WebSocket saskarnes, un HTTPS, kas piedāvā abonēšanas un pieprasījuma savienojumus. Vēl vairāk, tikai ar vienu URL jūs varat sākt lietot Infura. Šī rīka komanda rūpētos par visiem jauninājumiem un tīkla izmaiņām, lai jūs varētu koncentrēties uz savu radīšanu.

Mīts

Ir liels pieprasījums pēc gudras līgumu izstrādes un decentralizētām lietojumprogrammām. Tomēr nav daudz tādu blokķēdes tehnoloģiju rīku, kas piedāvā pilnu komplektu. Šeit parādās MythX. Būtībā tas ir drošības analīzes rīks viedajiem līgumiem, kuru pamatā ir Ethereum. Vēl jo vairāk, izmantojot šo blokķēdes rīku, jūs saņemsiet dinamisku un statisku analīzi vienā rīku komplektā.

Pārbaudei ir daudz produktu, piemēram, trifeles, Amberdata, Alethio, Visual Studio Code, Remix un Embark. Tātad, jūs varat viegli savienot šo bloku ķēdes rīku ar citiem rīkiem.

Turklāt tas var diezgan efektīvi atklāt drošības problēmas un ir ļoti pielāgojams.

Secinājums

Blockchain tehnoloģiju rīki var patiešām ietaupīt jūsu laiku un atvieglot jūsu blockchain izstrādes procesu. Tā kā izstrādātājs ir efektīvs bloku ķēdes pieņemšanā, tas ir nepieciešams, un dziļa izpratne par populārajiem bloku ķēdes izstrādes rīkiem var ievērojami palīdzēt.

Šajā ceļvedī es esmu devis visus rīkus, kurus mūsdienās mīl izstrādātāji. Tātad, tagad, kad zināt, kādi ir šie dažādie blokķēdes rīki, ir pienācis laiks ienirt un sākt attīstīties.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map