Decentralizēta organizācija: pilnīgs ceļvedis

Organizācijas attīstās strauji. Lai organizācija kļūtu nozīmīga, tām jāpielāgojas tirgum un pašreizējiem standartiem. Decentralizēta organizācija ļauj jebkurai organizācijai decentralizēt savu pārvaldību un palīdzēt organizācijai attīstīties ārpus pašreizējiem centralizētās organizācijas ierobežojumiem.

Šobrīd jebkura organizācija var būt vai nu centralizēta, vai decentralizēta. Abiem ir savi ieguvumi un trūkumi. Bet laika gaitā organizācijas galvenā uzmanība tiek pievērsta decentralizācijai.

Šajā rakstā mēs iepazīsimies ar pilnīgu rokasgrāmatu par decentralizētu organizāciju. Pirms pārejam uz decentralizētu organizāciju, mēs veiksim decentralizācijas definīciju, priekšrocības, trūkumus.

Tālāk mēs aplūkosim decentralizētās organizācijas no blokķēdes viedokļa, kur mēs iekļaujam Decentralizēto autonomo organizāciju (DAO).

Tātad, bez kavēšanās, sāksim darbu.

Kas ir decentralizācija? Decentralizēta organizācijas definīcija

Decentralizēta organizācija ir organizācija, kas izmanto pārredzamu datorprogrammu vai platformu un elektroniski iepriekš noteiktus noteikumus, lai automatizētu lēmumus un atvieglotu darījumus bez centrālās iestādes..

Decentralizācija piedāvā organizatorisku struktūru, kurā lēmumu pieņemšana tiek deleģēta vidējiem vai zemākiem padotajiem no augstākās vadības.

To darot, zemākie autoritāšu līmeņi var pieņemt lēmumus, neraizējoties par augstākās varas līmeņiem vai centralizētu iestādi.

Tas piešķir relatīvu autonomiju visai sistēmai, kur lēmumu pieņemšanai nav nepieciešams atgriezties turp un atpakaļ.

Lai decentralizācija būtu veiksmīga, visai organizatoriskajai struktūrai ir jārīkojas atbildīgāk. Papildus tam arī augstākās vadības efektivitāte uzlabojas, jo viņi tagad var koncentrēties uz galveno lēmumu pieņemšanu, nevis dzīvot ar triviāliem lēmumu pieņemšanas procesiem, ko pieņem zemāka līmeņa padotie.

Decentralizētas organizācijas piemērs

Lai saprastu decentralizāciju, aplūkosim piemēru.

Jebkurā centralizētā organizācijā, ja darbinieks vēlas pieņemt lēmumu (piemēram, nopirkt galdu), centrālās iestādes pieprasījums jāapstiprina. Lai sasniegtu galveno lēmumu pieņēmēju, pieprasījumam, iespējams, būs jāiet cauri daudziem padotajiem, kuri veic pieprasījuma pieņemšanu vai noraidīšanu..


Augstākā iestāde pabeidz pieprasījumu, un tad tikai darbinieks var iegādāties galdu uzņēmuma vārdā.

Iegūstiet vairāk ideju par blokķēdes pārvaldību, izlasot Blockchain pārvaldības principus: viss, kas jums jāzina

Šīs vairākas darbības, kas nepieciešamas tikai viena lēmuma pieņemšanai, ir laikietilpīgas, un tāpēc tās nav ideāli piemērotas mūsdienu organizācijām un uzņēmumiem.

Decentralizācijas gadījumā lēmumu pieņemšanā ir lielāka autonomija nekā centralizētā organizācijā. Šī autonomija ļauj indivīdiem organizācijas ietvaros pieņemt lēmumus, pilnībā neesot atkarīgiem no centrālās iestādes vai augstākā līmeņa vadības.

Tomēr decentralizēta organizācija nav brīva no trūkumiem. Ar to ir saistīti daži acīmredzami trūkumi. Zemāk uzskaitīsim decentralizācijas priekšrocības un trūkumus.

Decentralizēta organizācija Priekšrocības

Decentralizācijai ir daudz priekšrocību, tostarp šādas:

 • Padoto motivācija

Decentralizācija dod lielāku atbildību padotajiem, kas savukārt uzlabo viņu motivāciju. Vienīgais uzlabotās morāles iemesls ir tas, ka viņiem nav jābūt atkarīgiem no augstākstāvošajām varas iestādēm, lai pieņemtu noteikta veida lēmumus.

Padotā mudinājums domāt, kad viņi spēlē savu lomu, pamatojoties uz savu statusu, neatkarību un līdzdalības līmeni. Turklāt decentralizācija arī uzlabo grupas morāli, jo visi cenšas pilnveidoties un piedalīties.

 • Dažādošana un izaugsme

Tā kā relatīvā autonomija kļūst par organizācijas daļu, kur katrs produktu sadalījums lielāko daļu lēmumu tagad var pieņemt pats. Tas aizrauj viņu radošo lēmumu pieņemšanu, jo viņi tagad var brīvi izmēģināt jaunas lietas. Brīvība domāt un radīt jaunas lietas rada arī veselīgu konkurenci starp uzņēmuma sadalīšanu.

Bez tam padotajiem ir lielāka izaugsme, jo lēmumu pieņemšanai viņiem ir jāizmanto savs spriedums. To darot, viņi apgūst jaunas prasmes, tostarp vadības prasmes.

 • Efektīva komunikācija

Bez hierarhiska vadības līmeņa sistēmas un indivīdi tagad var sazināties savā starpā un izveidot attiecības, kas nebija iespējamas centralizētā iestatījumā.

 • Ātra lēmumu pieņemšana

Izmantojot decentralizētu pieeju, lēmumu pieņemšana kļūst ātrāka, jo padotajam ir labāks priekšstats par scenāriju.

 • Labāka kontrole un uzraudzība

Arī vadītājiem, kas strādā zemākā līmenī, ir labāka uzraudzība, jo viņi var mainīt ražošanas grafikus vai darba uzdevumus, pamatojoties uz situāciju. Tam ir ilgtermiņa ieguvumi, jo viņi neliek sevi izpildīt atļaujas prasību. Zema līmeņa vadītāji arī piešķir sistēmai pievienoto vērtību, sniedzot vienaudžu ieteikumus. 

Pārbaudiet detalizētu decentralizētā un centralizētā tīkla salīdzinājumu, lasot mūsu ziņu par decentralizēto un centralizēto: detalizēts salīdzinājums

 • Paplašināšanās

Jebkurš bizness, kas vēlas paplašināties, var gūt labumu no decentralizācijas, jo tas ļauj vietējām iestādēm pieņemt lēmumus par sava uzņēmuma dibināšanu. Vietējie talanti spētu pieņemt labākus ģeogrāfiskus lēmumus, jo viņi to saprot labāk nekā jebkurš cits.

 • Darbinieku pilnvarošana

Jebkurā organizācijā vienmēr ir nepieciešama vajadzība pēc varas, statusa, prestiža un neatkarības. Decentralizācija palīdz tos sasniegt, ļaujot cilvēkiem uzņemties atbildību par savu rīcību un pilnībā izmantot prasmes.

 • Zema stresa vide

Decentralizētā struktūrā augstākajiem vadītājiem ir vairāk laika koncentrēties uz svarīgu lēmumu pieņemšanu, jo zema līmeņa vadītāji un indivīdi rūpējas par saviem pienākumiem.

Decentralizēta organizācija Trūkumi

Decentralizācijā nav trūkumu. Tas cieš no šādām problēmām:

 • Koordinācijas grūtības

Kaut arī saziņa decentralizētā organizācijā var kļūt par brīvāku plūsmu, tā var radīt koordinācijas grūtības. Katram nodalījumam ir autonomija, un tas ir jāsaskaņo, lai viss notiktu uzņēmuma labā.

 • Augstas uzturēšanas izmaksas

Vēl viens liels decentralizācijas trūkums ir izmaksas, kas saistītas ar visa decentralizētā tīkla iestatīšanu, pārvaldīšanu un izpildi. Tā kā darbinieki ir vairāk atbildīgi par savu rīcību, jebkura kļūda arī organizācijai var maksāt daudz. Arī autonomija nav lēta. Jebkurš indivīds, kurš vēlas uzņemties atbildību, arī uzņēmumam izmaksās dārgāk, jo viņiem ir nepieciešama lielāka pieredze un zināšanas šajā nozarē.

 • Ārējie faktori

Ir arī daudzi ārējie faktori, kas samazina decentralizētas pieejas efektivitāti. Vairumā gadījumu valdība, tirgus nenoteiktība un arodbiedrību kustība var kavēt pienācīgu decentralizācijas darbību. 

 • Šauras produktu līnijas

Vēl viena problēma, kas pastāv decentralizētās organizācijās, ir šauras produktu līnijas. Jebkurš bizness ar šaurām produktu līnijām nekad nevarētu izmantot decentralizācijas priekšrocības.

Jūs varat arī apskatīt decentralizētās finanses, apskatot mūsu īso ceļvedi Kas ir decentralizētā finansēšana (DeFi)? Īss ceļvedis

Vispārējās decentralizācijas organizācijas piemērs

Pašreizējos tirgus apstākļos ir dažas nedaudzas decentralizētas organizācijas, kurām ir unikāls biznesa process. Vairumā gadījumu tiek īstenota centralizācijas un decentralizācijas kombinācija, lai līdzsvarotu to priekšrocības un trūkumus. Bet tā nav patiesa decentralizācija.

Ir daudz uzņēmumu, kas izmanto divējādu pieeju. Daži no populāriem uzņēmumiem, kas šobrīd to dara, ir šādi:

 • Vērtība: Vērtība ir viens no lielākajiem spēļu uzņēmumiem, kas izmanto plakanu struktūru, kur viņiem izdevās noņemt amata nosaukumus. Tas nozīmē arī to, ka darbinieki var brīvi izvēlēties projektu, kuru, viņuprāt, var dot un atbrīvot savu radošumu. 
 • Metro: Subway ļauj vietējiem veikaliem kontrolēt procesu – sākot no pieņemšanas darbā līdz lēmumam par to, kā viņi veic mārketingu vai izvēlnes noformējumu.
 • Džonsons & Džonsons: Džonsons & Džonsons ir vēl viena kompānija, kas slavena ar decentralizētas struktūras izmantošanu. Viņiem ir vairāk nekā 200 vienību, kas ir autonomas.

Parasti tie ir atšķirīgi decentralizētas organizācijas aspekti. Patiesībā mūs vairāk interesē organizācijas, kas izmanto blokķēdi savu biznesa procesu atbalstam.

Blokķēde decentralizētās organizācijas pamatā

Blockchain ir decentralizēts tīkls, kurā vienaudži var veikt darījumus bez jebkādas centralizētas varas. 2008. gadā Satoshi Nakamoto ar pseidonīmu izlaida bitcoin, kas zem pārsega izmantoja blokķēdes tehnoloģiju. 

Tas ir izplatīts tīkls, kurā dati tiek ierakstīti nemainīgā veidā. Dati ir savstarpēji saistīti, izmantojot unikālu jaukšanas vērtību, un pēc tam tos var apvienot, veidojot blokus. Šie bloki, kad tie ir savienoti viens ar otru, veido blokķēdi.

Darījumus vai datus pārbauda, ​​izmantojot vienprātības algoritmus. Bitcoin gadījumā tas izmanto Proof-of-Work konsensa algoritmu. Tāpat, lai panāktu vienprātību, vienaudži darbojas arī kā mezgli, lai saglabātu informāciju un koplietotu to starp citiem mezgliem.

Mēs vietnē 101Blockchains.com jau esam detalizēti aplūkojuši blokķēdi. Lai uzzinātu vairāk, skatiet Blockchain iesācējiem: darba sākšanas rokasgrāmata

Decentralizētas organizācijas izpēte blokķēdē

Blockchain piedāvā lielisku veidu, kā pārvaldīt decentralizētu organizāciju. Lielākā daļa kriptovalūtu, kas tur darbojas, izmanto decentralizētu organizāciju. Viņi to dara, spējot būt izplatāmi bez nepieciešamības pēc centrālās iestādes, un tiem var piekļūt no jebkuras vietas.

 • Kā darbojas kriptonauda?

Kriptovalūtas ir paredzētas, lai nodrošinātu uzticību tās lietotājiem. Jebkurai atvērtā koda kriptogrāfijas valūtai avota kods būs pieejams visiem, izmantojot tādas platformas kā GitHub. Komandas locekļi ir atbildīgi par projekta vadību, kad viņi raksta kodu, veido priekšlikumus un sadarbojas ar citiem, lai uzlabotu kriptogrāfiju.

 • Decentralizētā autonomā organizācija (DAO)

DAO ir pašpietiekamas organizācijas, kas darbojas virs blokķēdes tīkliem. Ethereum ieviesa viedos līgumus, veidu, kā automatizēt uzdevumus blokķēdē un izveidot decentralizētas lietotnes (dApps). Līdz ar to nāca DAO, kurā organizācijas var izveidot sistēmu, kas neprasa nekādu ārēju iejaukšanos.

Izstrādātājiem DAO ir jāizveido viedie līgumi un dApps. Viņu pieeja ir izveidot autonomu sistēmu, kur nav nepieciešama cilvēka mijiedarbība. Jūs varat arī domāt par to, kā vadīt visu biznesu bez centrālās iestādes.

Mēs šeit aplūkojām DAO: definējiet DAO – decentralizēto autonomo organizāciju un kas ir DAO? Ko tas nozīmē un kā tas darbojas?.

Tomēr decentralizētas autonomās organizācijas nav ideālas. Ethereum DAO tika uzlauzts, kā rezultātā iesaistītajām pusēm bija lieli zaudējumi. Jūs varat izlasīt vairāk par uzlaušanu šeit: vai nesenais Ethereum DAO uzlaušana nozīmē, ka blokķēde nav tik droša, kā mēs domājām?.

Secinājums

Decentralizētā organizācija sniedz daudz priekšrocību uzņēmumiem, kuri pieņem organizatorisko struktūru. Tomēr tam ir daži trūkumi. Tāpēc redzēsiet, ka uzņēmumi izvēlas hibrīdo pieeju, kas tiem dod vislielāko labumu.

Tātad, ko jūs domājat par decentralizētu organizāciju un tās lomu blokķēdē? Komentējiet zemāk un informējiet mūs.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map